Ana Sayfa Duyurular 7326 SAYILI SGK YAPILANDIRMASINDA İLK TAKSİTİ ÖDEYEMEYENLER İÇİN BİR HAK DAHA VAR

7326 SAYILI SGK YAPILANDIRMASINDA İLK TAKSİTİ ÖDEYEMEYENLER İÇİN BİR HAK DAHA VAR

admin
Avrupa Denetim: Bağımsız Denetim

Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlar nedeniyle yapılandırmaya başvuran işverenlerin ilk taksit ödemesi 30/11/2021 tarihinde sona ermişti. Çeşitli sebeplerle ilk taksiti ödeyemeyenlerin SGK yapılandırmasının bozulması durumu ortaya çıkmıştı. SGK, 2021/20 sayılı yapılandırma genelgesinde taksitli ödeme seçeneğini tercih edenlerin plan değişikliği yaparak yapılandırmanın geçerli sayılmasını sağlayacak düzenleme yapmıştır.

İlgili mevzuat bölümünde belirtilen genelge ile 7326 sayılı yapılandırmaya yasal süre içerisinde başvurmak kaydı ile taksitle ödeme seçeneğini tercih etmiş olanların ilk taksiti ödeyip ödemediği zorunluluğu aranmadan 31/12/2021 tarihine kadar peşin ödeme talebinde bulunması ve peşin olarak hesaplanan borcu 6183 sayılı Kanununa göre belirlenen gecikme zammı oranı üzerinden hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte 31/12/2021 tarihine kadar ödemesi halinde peşin ödeme hükümlerinden yararlandırılarak yapılandırmanın geçerli olması sağlanmıştır.

Yapılan bu düzenlemeden yararlanmak isteyen mükellefler yapılandırma başvurusunda bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurarak taksitli ödeme planlarını peşin ödeme planı olarak değiştirmeleri gerekmektedir.

İlgili Yazılar